Paragon z NIP – do jakiej kwoty można wystawiać fakturę uproszczoną?
Faktura stanowi podstawowy dokument księgowy w obrocie gospodarczym. Każdego dnia przedsiębiorcy wystawiają faktury, by przy ich pomocy dokumentować realizowaną sprzedaż. Okazuje się jednak, że nie w każdej sytuacji konieczne jest wystawienie standardowej faktury. Ustawodawca dopuszcza możliwość stosowania również tzw. faktur uproszczonych, czyli paragonów z NIP. Kto i w jakich sytuacjach może w ten sposób dokumentować sprzedaż? Do jakiej kwoty wystawia się paragon z NIP?
Faktura uproszczona, czyli paragon z NIP – do jakiej kwoty można je wystawiać?
Faktura uproszczona to nic innego jak paragon z NIP. W dopuszczonych przez ustawę o podatku VAT sytuacjach taki dokument może zastąpić zwykłą fakturę. Podstawowy warunek, który musi być spełniony, dotyczy kwoty należności ogółem – nie może ona przekraczać 450 zł lub 100 euro.
Oczywiście od tej ogólnej zasady istnieją pewne wyjątki, o których ustawodawca wspomina w art. 106e ust. 6. Zgodnie z jego treścią faktury uproszczonej nie można stosować m.in. w przypadku:
● wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość;
● sprzedaży na odległość towarów importowanych;
● sprzedaży, dla której nie jest na fakturze podawany numer NIP nabywcy;
● wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;
● dostawy towarów i świadczenia usług podlegających opodatkowaniu na terenie kraju członkowskiego UE (innego niż polska), dla których osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca.
Kto może wystawić fakturę uproszczoną?
Obowiązujące przepisy prawa przewidują taką możliwość dla każdego przedsiębiorcy – mowa zarówno o czynnych, jak i biernych podatnikach VAT. Warto zaznaczyć, że wystawienie paragonu z NIP jest prawem, a nie obowiązkiem przedsiębiorcy – on sam decyduje, czy wystawić fakturę uproszczoną, czy zwykłą. Musi jednak pamiętać, by wystawiając paragon z NIP, jednoznacznie określić stawkę i kwotę podatku. Faktura uproszczona, podobnie jak zwykła, daje możliwość odliczenia podatku VAT.
Jakie elementy musi zawierać uproszczona faktura?
Wystawiając fakturę VAT, przedsiębiorca musi pamiętać o tym, by umieścić na dokumencie wymagane ustawą informacje – tzw. obowiązkowe elementy faktury. W tym samym artykule, tj. w art. 106e ust. 5 pkt 3, ustawodawca wspomina również, że:
„w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro – danych określonych w ust. 1 pkt 3 dotyczących nabywcy i danych określonych w ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku”.
W praktyce oznacza to, że uproszczona faktura nie musi zawierać:
● imion i nazwisk lub nazw podatnika ani nabywcy towarów lub usług oraz ich adresów;
● miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług;
● ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto);
● wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
● stawki podatku albo stawki podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych;
● sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
● kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
.jpg.aspx?stamp=638787649258630000)
Terminy obowiązujące przy wystawianiu faktury uproszczonej
Podobnie jak w przypadku zwykłych faktur, przy wystawianiu faktur uproszczonych przedsiębiorca musi pamiętać o obowiązujących go terminach. Na szczęście zasady są tu dokładnie takie same – fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, oraz nie wcześniej niż 60 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi bądź otrzymaniem całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru albo wykonaniem usługi.